Małopolska to region, w którym zróżnicowany krajobraz i przyroda zachęcają do spędzania wolnego czasu, odpoczynku i aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Czerpiąc z dobrodziejstw natury w poszukiwaniu relaksu warto pamiętać, by korzystać z nich racjonalnie – z poszanowaniem dla unikalnych walorów naszego otoczenia, z troską o środowisko, tak by służyły kolejnym pokoleniom. Kluczem do sukcesu jest tu uważność, równowaga i świadome korzystanie ze środowiska.
Natura zawsze dąży do równowagi. Rozwija się i eksponuje swoje piękno. Działalność człowieka wpływa na nią nieodwracalnie. Zminimalizowanie skutków tych zmian jest bardzo utrudnione, czasem wręcz niemożliwe. Aby nie pogłębiać degradacji, powinniśmy racjonalnie korzystać ze środowiska, w którym żyjemy – tak, aby jednocześnie zaspokajać swoje potrzeby, ale również zachowywać przyrodę w stanie umożliwiającym funkcjonowanie następnym pokoleniom. Dotyczy to zarówno naszej codzienności, jak i czasu wakacyjnego wypoczynku
– mówi Iwona Gibas z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Małopolska posiada wiele naturalnych atrybutów, z których warto korzystać w sposób zrównoważony. Letnia Małopolska oferuje odwiedzającym ją turystom ogromne bogactwo naturalnych skarbów. Pamiętajmy, że zawsze należy korzystać z nich racjonalnie, z zachowaniem wszelkich zasad ochrony przyrody i z myślą o środowisku, bo zasoby przyrody nie są niewyczerpywalne.
Jeśli jednak poczujecie się ekoturystami i zechcecie poznać najpiękniejsze, naturalne oblicze Małopolski, odkryje ona przed Wami swoje najcenniejsze skarby.
Woda
Woda to naturalny skarb regionu, który wypływa wprost z głębi ziemi. Doskonale nawadnia, ale też suplementuje nasz organizm. Właściwości małopolskich wód mineralnych leczniczych i źródlanych zostały potwierdzone naukowo. Żaden inny region w Polsce nie może poszczycić się tak bogatymi, życiodajnymi zasobami. Poszukując źródeł małopolskich wód traficie do najpiękniejszych zakątków Beskidów, Gorców czy Pienin. Wody mineralne z uwagi na poziom wysycenia minerałami mogą być wysoko, średnio i nisko zmineralizowane. Oznacza to, że zawierają różny poziom potasu, wapnia, magnezu, sodu i innych pierwiastków, które umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Wody lecznicze, których 30 procent polskich zasobów znajduje się w Małopolsce, wspomagają leczenie wielu chorób. W zależności od gatunku, można je pić lub wykorzystywać do kąpieli i inhalacji. Są to wody o bardzo wysokiej mineralizacji. Rozsmakujcie się w małopolskich wodach mineralnych i wybierajcie te, które będą miały najlepszy wpływ na Wasz organizm.
Zioła
Na łąkach, w ogrodach i gospodarstwach w ciepłych promieniach słońca właściwości i mocy nabierają zioła. Zachwycają nie tylko naturalnym pięknem i aromatem, ale przede wszystkim właściwościami leczniczymi i smakiem. Uśmierzają ból, łagodzą infekcje, relaksują, poprawiają krążenie, ułatwiają trawienie – wystarczy poznać ich zastosowanie i dawkowanie, by w naturalny sposób pozbyć się przykrych dolegliwości. Mogą również pełnić rolę aromatycznych przypraw dodając smaku regionalnym daniom i napojom. Wystarczy rozejrzeć się wokół, by dostrzec żółty dziurawiec, wdzięcznie wyglądający rumianek, wyrazistą w smaku miętę, bielący się na tle zieleni traw – krwawnik.
Dary lasu
Lato to czas kiedy w małopolskich lasach pojawiają się grzyby, ale także leśne owoce: borówki, maliny, poziomki i jeżyny. Leśne pyszności kuszą wyglądem smakiem i aromatem wszystkich przemierzających szlaki turystyczne. Należy pamiętać, aby nie zrywać, ani tym bardziej nie niszczyć leśnych gatunków znajdujących się pod ochroną albo rosnących na podlegających ochronie obszarach. Takie zachowanie jest surowo zabronione i wiąże się z karą. Nie wszystkie dary lasu są jadalne, dlatego należy szeroko omijać te grzyby i owoce, co do których nie jesteśmy pewni. Poszukiwania leśnych skarbów podczas wycieczek i spacerów prowadźmy tak, aby nie zakłócać życia leśnych mieszkańców. Pamiętajcie, że jesteśmy tylko gośćmi w ich domu i powinniśmy zostawiać po sobie śladów.