Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez National Geographic – sposób na promocje regionu?

Cuda Polski to okazja do głosowania na jedną z 3 propozycji wybranych w każdym z 16 województw. W głosowaniu może wziąć udział każdy dorosły człowiek oddając głos na wybrany punkt. Jest to świetna okazja do poznania kilkudziesięciu unikatowych atrakcji reprezentujących konkretny rodzaj atrakcji w województwie. National Geographic w Polsce działa na rynku turystycznym od ponad 25 lat i z pewnością inspiruje. Kapituła konkursu wnikliwie analizując wybiera konkretne miejsca, które potem są przedmiotem głosowania miedzy 6.05, a 5.06. 2024

Na podkarpaciu nominowane zostały:

Jaśliska Malownicza miejscowość z zachowanymi drewnianymi chatami to żywy fragment dawnej Galicji. Mikrokosmos Jaślisk od lat przyciąga filmowców. Kręcono tu m.in. „Wino truskawkowe”, „Boże ciało” i „Twarz”, a do miejscowości przylgnęło miano „Polskiego Hollywood”. Oferuje unikalny wgląd w tradycyjny sposób życia. Jaśliska to jednocześnie świetny punkt wypadowy do pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim.

Dolina SanuSan to jedna najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych rzek w Polsce, przecina malowniczą Dolinę Sanu. To miejsce nie tylko pełne urody przyrodniczej, ale także bogate w historię i kulturę. San meandruje przez zalesione wzgórza i malownicze łąki, tworząc niezwykłą scenerię. Tajemnicza aura rzeki jest wzmocniona przez liczne legendy i opowieści związane z nią.

Zamek w Łańcucie Jedna z najcenniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Zespół zamkowy słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle cennej kolekcji pojazdów konnych. Liczne dzieła sztuki, pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich, ukazują nie tylko wspaniałość kultury i sztuki minionych epok, ale także historię rodu Lubomirskich i ich dziedzictwo. Zamek otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim.

W Małopolsce wytypowane zostały:

Zamek w Muszynie Okazałe ruiny średniowiecznego zamku przyciągają nie tylko amatorów historii. W malowniczej scenerii Beskidu Sądeckiego rozciągają się sensoryczne ogrody zmysłów. Pomimo niezwykle atrakcyjnego położenia, miejsce to zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby mogło zapewniać niezwykle intensywne bodźce pozawzrokowe. To idealna propozycja dla osób szukających relaksu i odprężenia.

Brama w Gorce Centrum Edukacyjno-Przyrodnicze w Waksmundzie to przede wszystkim wyjątkowa ścieżka spacerowa – prowadzi w górę, aż po wierzchołki drzew, następnie po ziemi aż do podziemnego tunelu. Z kładki i dwóch wieży widokowych w koronach drzew podziwiać można górskie pejzaże i karpacką puszczę. na ziemi w budynku pawilonu przyrodniczo-edukacyjnego interaktywne pomoce naukowe, multimedialne ekspozycje, sala kinowa i bacówka.

Chochołów Zespół drewnianego budownictwa ludowego, charakterystycznego dla Skalnego Podhala, stanowi o bezcennej wartości historycznej Chochołowa. Domy ustawione szczytami do drogi, tworzą tradycyjny układ wsi, nazwany ulicówką. Budynki na rzucie prostokąta, nakryte są gontowymi dachami półszczytowymi.

Plebiscyt Cuda Polski organizowany przez National Geographic i Cuda Polski 2024 – weź udział w głosowaniu na stronie: klik

Wytypowane przez kapitułę odpowiedzialną za dobór podmiotów miejsca są z pewnością unikatowe i wyjątkowe. Warto również zwrócić uwagę na różnorodność kategorii w których wybierane są miejsca. Pozostaje zadać sobie kilka pytań:

Czy wytypowanie przez National Geographic może mieć pozytywny wpływ na rozwój regionu?
Czy możliwość głosowania sprzyja poznawaniu przez głosujących innych miejsc spoza ich regionu?
Czy bycie ,,potencjalnym Cudem Polski” spowoduje wzrostu ruchu turystycznego?

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO
Tekst: Wiktoria Szewczyk

Share this...
Share on facebook
Facebook
0
0

Poprawa dostępności strony