Foodtrucki – zloty żarciowozów – uczta dla podniebienia mieszkańców czy potencjalna promocja lokalnej turystyki?

Idea foodtrucków, czyli ruchomych jednostek gastronomicznych, sięga daleko wstecz, ale rozkwitła w XXI wieku. W Stanach Zjednoczonych food trucki zaczęły zyskiwać popularność już w latach 60. i 70. – głównie na wydarzeniach sportowych, festiwalach muzycznych i targach. Jednak do ich popularyzacji przyczynił się wielki kryzys z 2008. To właśnie rosnące koszty zmusiły branże gastronomiczne do zmiany. Choć początkowe działania miały poprawić rachunek ekonomiczny foodtrucki stały się ikoną nowoczesnej kultury gastronomicznej. Nowe doznania smakowe, a także przekraczanie granice tradycyjnych restauracji i oferowanie klientom unikalnych doznań kulinarny w niekonwencjonalnych miejscach sprzyjają popularyzacji foodtrucków.  Zwykle punkty te oferują różnorodne potrawy, choć każdy z nich ma dość wąską specjalizację: rodzaj kuchni, konkretne danie.

Foodtrucki to zazwyczaj niezależne lub niewielkie lokalne przedsiębiorstwa gastronomiczne, które działają z wózków lub samochodów dostawczych przekształconych w kuchnie na kółkach. Charakteryzują się one często unikalnym menu, świeżymi składnikami i oryginalnymi pomysłami kulinarnymi. Chociaż czasami można spotkać foodtucaki, które mają więcej niż jeden punkt sprzedaży, to jednak zwykle nie działają one na tak dużą skalę jak sieciówki. Każdy foodtucki ma zazwyczaj swoją unikalną koncepcję, menu i styl. Foodtrucki są często obecne na festiwalach, targach, imprezach miejskich czy nawet w pobliżu biurowców w godzinach lunchu, zapewniając szybki i wygodny dostęp do pysznego jedzenia. Praktyczne zastosowanie przyczep z jedzeniem – docieranie do klientów to nie wszystko. Na popularności zyskują zloty foodtrucków, które pozwalają zaprezentować potrawy, przyciągnąć klientów przedstawić nietypowe połącznia smakowe. Przyciągają tłumy osób poszukujących nowych doznań kulinarnych i wydarzeń z atmosferą.

Żarciowozy bez wątpienia przyciągają mieszkańców, fanatyków jedzenia.
Czy jednak są osoby, które będą podążać za jedzeniem do kolejnych miejscowości?
Czy są osoby, które przy okazji korzystania z foodtrucków zahaczą o inne atrakcje miejscowości?

Czy wreszcie same żarciowozy można uznać z produkt turystyczny?

Bez wątpienia imprezy z jedzeniem w roli głównej, niezależnie od formy przyciągają. Miłośnicy kulinariów i różnych smaków chętnie degustują kolejne zróżnicowane smaki, a sama forma foodtrucków staje się atrakcją w związku z mobilnością przestrzeni. Piękno otoczenia, ładna pogoda to przestrzeń przyciągająca kolejne osoby pragnące budować nowe doświadczenia i dające rozkosz kubkom smakowym.

Już miedzy 26, a 28 kwietnia 2024 żarciowozy po raz kolejny będą stacjonować w Starym Sączu.

Zapraszamy!
Więcej informacji: klik

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO
Tekst: Wiktoria Szewczyk

Share this...
Share on facebook
Facebook
0
0

Poprawa dostępności strony