Czy lasy to atrakcja turystyczna? Wielka akcja #sadziMy Lasów Państwowych.

Lasy Państwowe powstały w Polsce w 1924 roku, w ramach reformy leśnictwa przeprowadzonej przez rząd II RP. Jest to jedna z najważniejszych instytucji zarządzających lasami w Polsce, zajmująca się ochroną, gospodarką i użytkowaniem lasów stanowiących własność Skarbu Państwa. Lasy to obszary pokryte różnego rodzaju drzewami iglastymi, liściastymi, krzewami, a także roślin zielonych, grzybów i innych mikroorganizmów. Lasy są zamieszkiwane również przez liczne zwierzęta. Co ważne las w zależności od miejsca występowania jest zróżnicowany jeśli chodzi o występującą faunę i florę i bogactwo ekosystemu. Nizinny czy górski zalesiony może być w sposób naturalny jak i sztuczny. Na terenie kraju niemal 30% powierzchni to lasy, których przewagę stanowią lasy państwowe. Lasy to nasze bogactwo, piękne widoki, rośliny i zwierzęta a także drewno, które może być zastosowane na ponad trzydzieści tysięcy sposobów.


Lasy pełnią wiele funkcji, chronią przyrodę i naturalne ekosystemy, pozwalają na zrównoważoną produkcje drewna na potrzeby bieżące jak i przyszłe. Las to również przestrzeń, gdzie na świeżym powietrzu człowiek może mieć kontakt z przyrodą, oddawać się rekreacji. Często to również przestrzeń do pełnienia działalności edukacyjnej, realizacji różnego rodzaju programów. Lasy zabezpieczają tereny przed skutkami powodzi czy osuwisk. Z uwagi na dużą i zróżnicowaną ilość roślin zajmują się one także retencją wody na powierzchniowych obszarach leśnych. Lasy to także miejsce, na ternie którego prowadzone są liczne, zróżnicowane badania dotyczące lasów, ekologii czy monitorowania środowiska naturalnego. Kultura i dziedzictwo narodowe również opiera się o las, to nie tylko źródło inspiracji dla literatury, sztuki, ale też dla tradycji ludowych.

Lasy to miejsce wyciszenia, spokoju, przestrzeń do obcowania z naturą. Na terenie Polski znajdują się liczne lasy, puszcze i inne kompleksy, których piękno zachowane jest między innymi dzięki temu, że są one objęte ochroną. Duża ilość lasów wokół sprawia iż są one dostępne dla większej ilości osób. Nie bez znaczenia zatem staje się wykorzystanie tych miejsc do rozwoju turystyki. Zbieranie grzybów i jagód, spacery czy dendroterapia – przytulanie drzew. Lasy są bardzo ważne, warto dbać o rozsądną gospodarkę leśną i stale dosadzać drzew, tak, by te mogły spokojnie rosnąć i cieszyć przyszłe pokolenia.

źródło: Lasy Państwowe

Sadzenie drzewek to nic trudnego, warto zatem wziąć udział w tej akcji i pozostawić coś na lata. Lasy są ogromną wartością, a podejmowane inicjatywy są spójne z celami strategicznymi Unii Europejskiej, która do 2030 roku chce posadzić trzy miliardy drzew, które mają służyć do odbudowy zasobów przyrodniczych czy przeciwdziałaniu zmiany klimatu. Akcja realizowane przez Lasy Państwowe wpisują się w plany UE. Więcej o akcji na stronie lasów państwowych: klik

Dzięki akcji #sadziMY każdy z nas może dołożyć cegiełkę i zasadzić drzewo. Każdy chętny może zgłosić się do najbliższego nadleśnictwa, by odebrać sadzonkę i zasadzić ją na własnym gruncie. W Polsce jest 429 nadleśnictw.

Wszystkie razem przygotowały milion sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów. Stoiska z sadzonkami można też spotkać w centrach niektórych miast. Dokładne lokalizacje najlepiej sprawdzić na stronach internetowych nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Sadzonki rozdawane są nieodpłatnie. Warto zabrać ze sobą własne opakowanie, które zabezpieczy korzenie drzewek przed wysuszeniem, dodatkowo można opóźnić sadzenie drzewek zabezpieczając płasko ułożone korzenie piaskiem. Więcej o lasach w raporcie GUS klik

Art. finansowany: Społeczne Strategie Rozwoju Turystyki w ramach Rządowego Programu NOWEFIO

Tekst: Wiktoria Szewczyk

Share this...
Share on facebook
Facebook
0
0

Poprawa dostępności strony