Długość: 50 km
Czas: ok. 4,5 h
Rodzaj: samochodowa
Wyprawę ,,Dworskim Szlakiem” Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego rozpoczynamy w Gromniku. Znajduje się tutaj XIX w. dwór. Właścicielami dworu była m.in. rodzina Dzwonkowskich, w lutym 1927 roku nowym właścicielem został major Włodzimierz Olszewski a tuż przed II wojną światową przejęła go rodzina Szanieckich. Po wojnie budynek przeznaczono na szkołę powszechną a obecnie zarządcą budynku jest gmina Gromnik.
Będąc w Gromniku nie sposób zapomnieć o drewnianym, XVIII-wiecznym Kościele św. Marcina. Posiada on konstrukcję zrębową, jest kryty gontem a w jego pobliżu znajduje się kamienna dzwonnica oraz grób ,,Zapomnianego pozytywisty”, działacza sprawy polskiej w Galicji – Edwarda Dzwonkowskiego.
Z Gromnika kierujemy się w stronę Tarnowa drogą wojewódzką 977 a po około kilometrze skręcamy w drogę 980 w kierunku Biecza. Po około 9 kilometrach jazdy docieramy do Dworu w Rzepienniku Biskupim. Jego początki sięgają XVI w. a ostatnia gruntowna przebudowa miała miejsce w na początku XX w. Dwór na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniał właścicieli, posiadłość obejmowali m.in. rodzina Szołayskich, Więckowskich. W okresie wojennym w budynku mieściła się tajna siedziba AK. Obecnie dwór jest w rękach prywatnych.
Z Rzepiennika Biskupiego udajemy się w kierunku Kąśnej Dolnej aby obejrzeć Dwór Ignacego Paderewskiego wybitnego polskiego kompozytora a zarazem jednego z ojców niepodległości Polski. Przy dworku znajduje się staw oraz aleja lipowa.
Następnym przystankiem naszej wycieczki będzie Dwór w Olszowej, aby dotrzeć do niego należy z Kąśnej Dolnej kierować się w stronę Jastrzębiej. Po około 9 km jazdy skręcamy w lewo w kierunku Olszowej. Jego historia sięga XVIII w., kiedy to rozpoczęto jego budowę. Wokół dworku został urządzony park w stylu angielskim. Po II wojnie światowej Dwór gruntownie przebudowano i zaaranżowano pod szkołę, która mieściła się tam do 2001 r.
Opuszczając dwór w Olszowej kierujemy się w stronę Zakliczyna drogą wojewódzką nr 975. Przed Zakliczynem skręcamy ostro w lewo w stronę Czchowa. Po około 5 kilometrach jazdy samochodem docieramy do miejscowości Stróże gdzie znajduje się Dwór Dunikowskich z przełomu XVIII/XIX w. Jest to pseudobarokowa murowana budowla z czterospadowym łamanym dachem, u wejściu znajduje się sześciokolumnowy portyk. Obiekt możemy podziwiać jedynie z zewnątrz gdyż nie jest on udostępniony dla zwiedzających.